Tarihimiz

 Vefa Boza’nın kurucuları Hacı Sadık ve Hacı İbrahim Kardeşler, 1800’lü yıllarda Yugoslavya’nın Prizren köyünden İstanbul’a göç etmişlerdir. Zamanın saraylı ve aristokrat ailelerinin ve bürokratların oturduğu Vefa semtine yerleşmişler ve boza üretimine ve satışına başlamışlardır.

1876 yılında “Vefa Bozacısı Hacı Sadık ve Hacı İbrahim Biraderler” olarak bulundukları semti marka haline getiren kardeşler, Vefa Bozacısı adıyla İstanbul halkına hizmet vermeye başlamışlardır.

VEFA BOZA, ŞIRA VE SİRKE FABRİKASI

MUCİT VE MÜSTAHZİRİ

HACI SADIK VE HACI İBRAHİM BİRADERLER

KURULUŞ TARİHİ

1293

Önce Hacı Sadık, daha sonra Hacı İbrahim Bey’in ölümüyle birlikte iki kardeşin çocukları ayrı ayrı çalışmaya başlamışlardır. Hacı İbrahim Bey’in oğlu Mehmet Emin Vefa İstanbul’un Şişhane semtinde bir dükkan açarak boza ve sirke üretimine ve satışına devam etmiştir.

Mehmet Emin Vefa, 1956 yılında “Vefa Bozacısı Hacı İbrahim Oğlu Mehmet Emin Vefa” unvanıyla ticari sicile kaydolmuş ve bu unvanla boza ve sirkeyi toptan ve perakende satmaya devam etmiştir. İlerleyen yıllarda Anadolu yakasındaki bugünkü adresine taşınmış olan şirket, daha sonra turşuyu da ürün yelpazesine eklemiştir. Beraber çalıştığı oğlu İbrahim Sedat Vefa, 1980 yılında “Vefa Gıda İbrahim Sedat Vefa” unvanıyla Bağdat Caddesi üzerinde Selamiçeşme’deki dükkanı hizmete açmıştır.

İbrahim Sedat Vefa, boza üzerine yaptığı araştırmalar sonunda bozaya hiçbir katkı maddesi eklemeden şişelemeyi başarmış ve 1996 yılından itibaren tüm Türkiye’de 1 litrelik pet şişelerde satışa başlamıştır.

2000 yılında Baba-Oğul Vefa Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’yi kurmuşlardır ve 2007 senesinde İbrahim Sedat Vefa, bayrağı, çocukları Selin Vefa Gezicioğlu ve Mehmet Vefa’ya devretmiştir.